święta i rocznice

4 stycznia – Światowy Dzień Braille’a

Czy ktoś z nas idąc ulicą, przechadzając się po parku czy lesie ogląda otaczający nas świat? Dostrzega piękno krajobrazu, kolory liści i kwiatów? Myślę, że w dzisiejszych czasach, gdzie tempo życia jest ekspresowe, mało kto zwraca na to uwagę…

Tymczasem pośród nas żyją ludzie, którzy chcieliby obejrzeć na własne oczy, np. zmieniające się pory roku, jednakże z pewnych względów nie mogą. Ich zmysł wzroku jest bowiem wyłączony… to osoby niewidome.

Aby poznać świat, osoby niewidome wykorzystują inne zmysły, które w ich przypadku są bardziej wyostrzone. Za pomocą dotyku, słuchu i węchu potrafią rozszyfrować wygląd drugiego człowieka, gatunek ptaka, rodzaje drzew, mogą też czytać i pisać…

Czytanie umożliwił osobom niewidomym wymyślony w 1829 roku, przez Louisa Braille’a, alfabet, którego święto obchodzimy właśnie dziś.

Światowy Dzień Braille’a ustanowiony przez ONZ i obchodzony w rocznicę urodzin twórcy tego pisma ma nam przypominać o wartości tego alfabetu. O tym jak zmienił on życie wielu ludzi i pomógł im poznawać światy dotychczas nieznane i nieosiągalne.

W naszej bibliotece znajdziecie publikacje dotyczące tej tematyki. Zachęcam do wypożyczania 🙂

Poniżej prezentacja przykładowych tytułów.

Autor:  Małgorzata Iglewska-Jendrzejewska
 Prezentacja: Katarzyna Gradzik
Źródło obrazka: pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *