Lewa i prawa półkula – para idealna
Trwa Światowy Tydzień Mózgu. W związku z czym przyjrzymy się bliżej lewej i prawej półkuli naszego mózgu 🙂
Lewą i prawą półkulę mózgu łączy ciało modzelowate, inaczej zwane spoidłem wielkim, które odpowiedzialne jest za porozumiewanie się obydwu półkul. W każdej z nich znajdują się także wyspecjalizowane strefy spełniające odpowiednie zadania, np. kiedy słuchamy muzyki, to prawa półkula przetwarza melodię, zaś lewa słowa piosenki.
Lewa półkula odpowiada za myślenie abstrakcyjne, bogaty słownik językowy, dobrą gramatykę i składnię, czytanie, pisanie a także zdolności sensomotoryczne. Natomiast prawa półkula odpowiedzialna jest za myślenie holistyczne, bardziej metaforyczną składnię oraz otwartość na poznawanie pozazmysłowe.
Nie ulega wątpliwości, że obydwie półkule wzajemnie się uzupełniają. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że tworzą parę idealną 🙂 Warto jednak zadbać o to, aby synergia obydwu półkul układała się jeszcze lepiej. Oto przykłady ćwiczeń, które pozwolą usprawnić i rozwijać współpracę między dwiema półkulami: „leniwa ósemka” – polega na rysowaniu znaku nieskończoności najpierw prawą, potem lewą ręką, a na końcu splecionymi dłońmi, „pozycja sowy”- należy usiąść w pozycji wyprostowanej, lewą dłonią ucisnąć mięsień ramienia prawej ręki, następnie obejrzeć się za siebie przez trzymane ramię.
PS A czy Wy znacie jakieś ćwiczenia, które ulepszą współdziałanie lewej i prawej półkuli? Piszcie w komentarzach 🙂