recenzje

Fonoholizm – zagrożenie XXI wieku

Obecnie, kiedy świat opanowały nowoczesne technologie, nikogo nie dziwi telefon komórkowy w ręku małego dziecka. Zjawisko, które współcześnie zdaje się być niezwykle naturalne stanowi jednak nie lada zagrożenie…

Telefon komórkowy z dostępem do internetu, który dostarcza nieograniczone możliwości rozrywki, może stwarzać niebezpieczeństwo, które staje się coraz poważniejszym problemem społecznym. Owe zagrożenie to nic innego jak uzależnienie od telefonu komórkowego zwane fonoholizmem.

Zagadnienie fonoholizmu opisuje w swoim artykule Fonoholizm wśród młodszych dzieci Justyna Sala-Suszyńska, która zwraca uwagę na przyczyny uzależnienia od telefonów komórkowych oraz skutki jakie niesie za sobą ich nadużywanie.

Autorka sygnalizuje, iż uczniowie, którzy nadmiernie korzystają z komórek wykazują: niestabilność emocjonalną, brak kontroli, deficyt uwagi, czy nawet depresję. Zaś na przyczynę nałogu wskazuje, m.in. ucieczkę od przykrych doświadczeń dzieci i młodzieży, a także słabnące więzi z rodzicami, będące wynikiem błędów wychowawczych.

Jeśli chcielibyście dowiedzieć się czegoś więcej o fonoholizmie to zapraszam do lektury tego interesującego artykułu, który przeczytać możecie w czerwcowym numerze Dyrektora Szkoły 6/2024. Miesięcznik dostępny jest w naszej czytelni 🙂

Oprac. Małgorzata Iglewska-Jendrzejewska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *