Motyw matki w literaturze
Dzisiaj swoje święto obchodzą wszystkie mamy, które bez wątpienia stanowią serce każdej rodziny. Mama to ktoś wyjątkowy, kto szalem bezgranicznej i bezinteresownej miłości otula swoje dzieci. Jest jak światło w ciemności, które rozpromienia najciemniejsze momenty naszego życia. Mama jest jak szmaragdowy las, który szumi melodię do snu i jak oaza na pustyni, która zapewnia nam spokój oraz bezpieczeństwo.
Mama to bez wątpienia jedna z najważniejszych osób w życiu każdego człowieka, nie dziwi więc fakt, że stała się inspiracją dla wielu twórców.
Na kartach literatury odnajdziemy motyw matki, która bezgranicznie kocha swoje dzieci i zrobiłaby dla nich wszystko. Taki wizerunek matki jawi się nam, np. w utworze Balladyna Juliusza Słowackiego. W Ślubach panieńskich Aleksandra Fredry matka to troskliwa, mądra i doświadczona opiekunka. Matka jako księżna i władczyni ukazana jest w Starej baśni Józefa Ignacego Kraszewskiego. Z kolei Henryk Sienkiewicz w Ogniem i mieczem przedstawił matkę jako silną, surową, twardą kobietę, która „trzyma” ród mocną ręką.
W katalogu naszej biblioteki pedagogicznej znajdziecie wiele książek o matkach i dla matek. Zachęcamy do do zapoznania się z nimi, a na ręce wszystkich mam składamy kwiaty, życzenia i podziękowania za trud włożony w nasze wychowanie 🙂