#BezCENne Czytanie – dlaczego czytanie jest bezCENne?
Dziś oddaję w Wasze ręce następny tekst z cyklu postów „BezCENne Czytanie oczami załogi biblioteki pedagogicznej KPCEN”.
Miłej lektury! A już niedługo ukażą się kolejne 😊
Czytanie ludziom młodym kojarzy się z czymś nudnym i narzuconym, do czego ma się negatywny stosunek. Ogromne tomiska tekstów, z którymi trzeba się „uporać” w ramach zadanych lektur szkolnych. Przymus zabija czytanie. A przecież czytanie daje przyjemność. Niezwykle istotny jest dobór literatury, który sprawi, że czytelnik zatraci się w niej i przeniesie w inny wymiar.
Prawidłowo dobrany tekst, zgodny z gustem czytelnika potrafi poruszyć oraz stworzyć w wyobraźni obrazy na temat opisanej historii, które są tylko jego. Każdy czytelnik to inne wyobrażenie. Trafnie oddają to słowa brytyjskiej pisarki publikującej pod pseudonimem Santa Montefiore:
„Każda książka to niezależny świat. Można nosić ją w ręku, a przecież przestrzeń jaką tworzy w naszym umyśle, jest nieograniczona”.
Taką przestrzeń daje mi czytanie poezji, która kojarzy się z tajemnicą. Trzeba ją po prostu poczuć… w krótkim tekście zawarte jest bowiem dużo treści, opisujących oczywiste rzeczy w nieoczywisty sposób. Wystarczy minuta, aby przeczytać utwór, który może utkwić w nas na zawsze.
Polecam 🙂
Autor: Iwona Lelewska