Dzieciństwo na wysokich obrotach
Kimże jest wysoko wrażliwe dziecko? Stereotypowo określane jest jako delikatne, ckliwe, uczuciowe czy wręcz wyczulone. Ten mały człowiek inaczej, ale nie gorzej, odbiera bodźce zewnętrzne. W inny, niż jego rówieśnicy sposób odczuwa świat, okazuje i reaguje na emocje. Wysoka wrażliwość, rozumiana jest jako wysokie odczuwanie wrażliwości przetwarzania zmysłowego i jest cechą warunkowaną genetycznie.
Tematem dzieci wysoko wrażliwych w artykule Dziecko wysoko wrażliwe zajęła się Magdalena Ossowska, psycholog i psychotraumatolog, na łamach czerwcowego wydania miesięcznika Wychowujmy! 6/2023, dostępnego w naszej bibliotece. Wrażliwość przetwarzania sensorycznego jest przede wszystkim wynikiem niezwykle świadomego doświadczania życia konkretnych ludzi, poza tym stanowi przedmiot coraz większej ilości badań prowadzonych przez specjalistów.
Dorośli zgłaszający dziecko do specjalisty, opisują je jako niezwykle, jak na swój wiek, mądre, przezorne i dojrzalsze niż jego rówieśnicy. Dodatkowo, analizujące wszystkie sytuacje z życia czy niepowodzenia na tysiąc różnych sposobów, tworzące niezrównaną ilość możliwych scenariuszy. Dzieci orchidee, jak się je określa, są głęboko wrażliwe na sygnały z otoczenia, wykazują się również wysokim poczuciem odpowiedzialności.
By im pomóc specjaliści rekomendują trening mindfulness, czyli ćwiczenia uważności, samoregulacji i samoświadomości małego dziecka. Jak wskazuje autorka, ważne jest, aby zrozumieć, że bycie wysoko wrażliwym nie jest wadą ani zaburzeniem, jedynie innym sposobem odbierania i przetwarzania bodźców. Dzieci wysoko wrażliwe mogą jedynie potrzebować dodatkowego wsparcia i zrozumienia ze strony rodziny i nauczycieli, by tworząc dla nich bezpieczne i wspierające środowisko radziły sobie z emocjami i mogły prawidłowo funkcjonować w codziennych sytuacjach.