czytelnictworecenzje

Dziecko w Szwecji

Maciej Czarnecki to dziennikarz piszący o USA i Skandynawii oraz migracjach na świecie. W zbiorach biblioteki pedagogicznej dostępna jest jego najnowsza książka Dla dobra dziecka. Szwedzki socjal i polscy rodzice. Autor zebrał w niej historie polskich emigrantów i dołączył kilka opowieści ukraińskich uchodźców wojennych. Przedstawiają one doświadczenia w kontaktach ze szwedzkim systemem opieki socjalnej, głównie w zakresie ochrony praw dziecka.

Kraje skandynawskie maja podobne do siebie, rozbudowane systemy opieki nad dziećmi. Opiekuńcza funkcja państwa w Szwecji ma bardzo długie tradycje. Już w latach 20-tych XX wieku taki kierunek ideologiczny nakreślił ówczesny premier P.A. Hansson. Pod koniec lat 70-tych Szwecja, jako pierwszy kraj na świecie, zakazała bicia dzieci. Niemniej na przestrzeni lat w systemie opieki socjalnej doszło do licznych wypaczeń i nadużyć. Obecnie funkcjonuje stereotyp agresywnego i bezdusznego szwedzkiego urzędu, odbierającego dzieci rodzicom dla ich rzekomego dobra.

Autor starał się być obiektywny w tej sprawie. Zebrał w książce przykłady pozytywne i negatywne działania służb socjalnych. Oddał głos rodzicom, którym odebrano dzieci oraz kobietom doświadczającym przemocy domowej. Czytelnicy mogą sami ocenić sprawność i skuteczność systemu opieki społecznej w odniesieniu do rodzin emigrantów.

Podkreślić należy również walor poznawczy tej publikacji. Dziennikarz opisuje zasady funkcjonowania państwa szwedzkiego i jego relacje z obywatelem. Przedstawione zostały też charakterystyczne cechy narodowe Szwedów oraz jak odbierają ich obcokrajowcy.

Gorąco polecam lekturę tej ciekawej książki. Zapraszam do wypożyczalni.

Oprac. Katarzyna Gradzik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *