Kobiecy punkt widzenia
Nie jest łatwo być kobietą w Korei Południowej. Choć to kraj nowych technologii i postępu, to w sferze społecznej bardzo konserwatywny, pełen nierówności i przemocy.
Pisze o tym Anna Sawińska w książce Przesłonięty uśmiech. O kobietach w Korei Południowej. Autorka przez kilkanaście lat mieszkała w Seulu i poznała życie tamtejszych kobiet od podszewki.
Książka to reportaż przedstawiający historie dziewięciu kobiet w różnym wieku, reprezentujących trzy pokolenia. W opowieściach uderzająca jest presja wywierana na kobiety, aby dostosowały się do sztywnych struktur rodzinnych i społecznych.
Mamy tutaj przykład głęboko zakorzenionej idei wyższości mężczyzny nad kobietą. Kwitnie biznes usług seksualnych, traktowanych jako zgodne z naturą zaspokajanie męskich potrzeb. Jednak kobiety uprawiające ten proceder są potępiane, poniżane i traktowane przemocowo. Co szokujące, większe korporacje w Korei propagują i opłacają rozrywki seksualne dla swoich pracowników i klientów.
Na drugim biegunie znajduje się kariera zawodowa wykształconych Koreanek. Jest ona bardzo trudna do pogodzenia z macierzyństwem. W zasadzie po urodzeniu dziecka kobieta musi odejść z pracy, jeśli nie wróci po maksimum trzech miesiącach.
Te i inne fakty poznacie wypożyczając książkę z naszej biblioteki pedagogicznej. Zapraszamy.