święta i rocznice

Kropka – kreatywność, odwaga, zabawa

Czy zastanawialiście się kiedyś nad polską interpunkcją? Czy te małe znaki pełnią jakąś, określoną funkcję? Oczywiście, że tak!  Znaki interpunkcyjne mają swoje, ściśle określone zadania oraz możliwości ich użycia.

Zwróćmy jednak uwagę na jeden, szczególny znak interpunkcyjny… Kropka, bo o niej mowa, to nie tylko malutki, czarny znak umieszczony na końcu zdania, ale symbol kreatywności.

Ktoś z Was mógłby zadać pytanie – dlaczego mielibyśmy łączyć kropkę z kreatywnością? Otóż w 2003 roku pisarz i ilustrator książek dla dzieci Peter H. Reynolds wydał książkę dla dzieci Kropka, której główna bohaterka, dziewczynka o imieniu Vashti, dzięki malutkiej kropce uwierzyła we własne możliwości. Kropka postawiona, przez dziewczynkę, na kartce papieru stała się symbolem kreatywności, odwagi, a także wiary we własne siły.

Historia małej bohaterki Kropki była na tyle inspirująca, że ustanowiono Międzynarodowy Dzień Kropki, który obchodzimy właśnie dziś. Święto ma na celu pobudzać do tworzenia, do pomysłowości i kreatywności, która jak pisze w swojej książce Trening kreatywności, Krzysztof Szmit, jest ona: „Zdolnością człowieka do tworzenia wytworów nowych i wartościowych (…)”.

W naszej wypożyczalni oprócz egzemplarza Kropki oraz Treningu kreatywności znajdziecie także publikacje, krążące wokół „kreatywnej” tematyki.

Zachęcam do skorzystania 🙂

Oprac.  Małgorzata Iglewska-Jendrzejewska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *