czytelnictworecenzje

Lektura na jesienną słotę – Olimpijki

Francuski historyk Pierre Brantôme powiedział niegdyś, iż: „Świat bez kobiet były jak ogród bez kwiatów”. Nie sposób przejść obojętnie wobec tych słów, bowiem kobiety to istoty wyjątkowe, pełne uczuć, tajemnic, energii, siły i determinacji, a ich rola w społeczeństwie jest nieoceniona.

Nie bez kozery kobiety od wieków inspirują malarzy, pisarzy, czy także muzyków. Któż z nas nie podziwia Dziewczyny z perłą, która spogląda na nas tajemniczo z obrazu Johanessa Vermeera, nie delektuje się dźwiękami miniatury frotepianowej Do Elizy Ludwika von Beethovena, czy także nie towarzyszy Antygonie Sofoklesa w trakcie jej wyborów.

Moja dzisiejsza propozycja na jesienne popołudnie prawi właśnie o kobietach i to o tych, które ciężką pracą i niezłomnością osiągnęły spektakularny sukces.

Olimpijki autorstwa Anny Sulińskiej, bo o tym tytule mowa, to reportaż ukazujący życie i drogę do mistrzostwa polskich medalistek olimpijskich, wśród których odnaleźć możemy, m.in.: Jarosławę Jóźwiakowską – lekkoatletkę, skoczkinię wzwyż, Danielę Walkowik-Pilecką – kajakarkę, Helenę Pilejczyk – łyżwiarkę szybką, czy także Irenę Szewińską – lekkoatletkę.

Autorka ukazuje mistrzynie olimpijskie jako „normalne kobiety”, zatroskane, mierzące się z problemami życia codziennego. Jednakże przede wszystkim przedstawia ich niezwykle długą i trudną drogę na olimpijski szczyt okraszoną ciężkimi treningami, często w spartańskich warunkach.

Książka opatrzona jest licznymi fotografiami, na których podziwiać możemy nasze medalistki.

Zachęcam do lektury tej interesującej publikacji, którą wypożyczyć możecie w naszej bibliotece pedagogicznej 🙂

Oprac.  Małgorzata Iglewska-Jendrzejewska
 Projekt obrazka:  Małgorzata Iglewska-Jendrzejewska, w: canva.com 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *