Tydzień Mózgu

Lepsze jedzenie – lepsze myślenie

Dla dobrego funkcjonowania mózgu, oprócz ćwiczeń umysłowych i fizycznych, ważne jest odżywianie. Przede wszystkim istotne jest nawodnienie organizmu. Mózg składa się w 80 % z wody. Resztę, poza niezbędnymi elementami suchej masy, stanowi tłuszcz. Właśnie woda i tłuszcz są uznawane za najważniejsze składniki, aby mózg funkcjonował poprawnie. Nawodnienie organizmu jest szczególnie ważne u małych dzieci i osób starszych. Niedobory wody objawiają się zaburzeniami równowagi, problemami z pamięcią oraz upośledzeniem funkcji poznawczych. Pogarsza się również samopoczucie.

Do codziennego jadłospisu należy wprowadzić produkty bogate w kwasy tłuszczowe. Należą do nich ryby morskie oraz oleje dobrej jakości. Powinno się spożywać ok. 3 porcji ryb tygodniowo aby mózg pracował bardziej wydajnie. Zmniejsza to również ryzyko rozwoju otępienia w starszym wieku nawet o połowę.

Dla dobrej kondycji mózgu ważne są też witaminy. Wśród nich szczególnie zaś te pochodzące z grupy B: B1, B2, B3, B4, B6, B12. Gwarantują one rozwój neuronów, zapobiegają chorobom neurodegradacyjnym, takim jak Alzheimera i Parkinsona. Inne ważne witaminy to: A, C, D, E i K. Powinno się włączać do jadłospisu produkty zawierające jak najwięcej tych witamin, głównie warzywa i owoce, pieczywo pełnoziarniste, jogurty naturalne i brązowy ryż. To tylko kilka przykładów z bogatej listy. Osobom, które chciałyby zgłębić temat zdrowego odżywiania polecam książkę Podkręć mózg!  Katarzyny Skolimowskiej dostępnej w naszej wypożyczalni.

Dużą rolę w prawidłowej pracy mózgu odgrywają również składniki mineralne: żelazo, jod, magnez i cynk. Spożywanie preparatów zawierających te cenne minerały pobudza przedczołowe obszary mózgu, zwiększając przy tym jego aktywność. Znajdziemy je w mleku i jego przetworach, roślinach strączkowych, mięsie wołowym, wątróbce, czekoladzie gorzkiej i orzechach.

Podsumowując – to co jemy w znaczący sposób wpływa na sprawność naszego mózgu. Świadomy dobór produktów, urozmaicenie diety i prawidłowe nawodnienie zapewni lepsze myślenie i lepszą kondycję układu nerwowego.

Oprac. Katarzyna Gradzik
Źródło obrazka: https://www.wapteka.pl/blog/artykul/zdrowie-ukryte-w-komorkach-stres-a-dieta-porady-zywieniowe-dotyczace-mikroodzywiania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *