e-książkaświęta i rocznice

Międzynarodowy Dzień Ochrony Zasobów Cyfrowych

Międzynarodowy Dzień Ochrony Zasobów Cyfrowych, obchodzony tegorocznie 29 listopada, ustanowiony został dla podkreślenia znaczenia bezpieczeństwa danych cyfrowych. Nasza biblioteka również pragnie zwrócić uwagę na rolę edukacji w kształtowaniu bezpiecznych postaw i nawyków w zakresie przechowywania i korzystania ze zbiorów cyfrowych. Są one przecież nieodłącznym elementem życia współczesnego człowieka.

Zasoby cyfrowe mogą być przechowywane na różnych nośnikach, takich jak dyski twarde, serwery internetowe czy tzw. chmurze. Przykłady zasobów cyfrowych obejmują: e-booki, pliki muzyczne i dźwiękowe, filmy wideo, bazy danych, strony internetowe, a także wszelkiego rodzaju dokumenty, zdjęcia i materiały audiowizualne dostępne w formie elektronicznej.

Cyfrowe zbiory cennych dokumentów kształtują się w rezultacie elektronicznych publikacji i przekształcania materiałów analogowych poprzez digitalizację. Stanowią one dowód osiągnięć polskiego dziedzictwa naukowego, edukacyjnego, intelektualnego, gospodarczego i kulturowego.

Zgromadzone zasoby poddawane są trwałej ochronie z myślą o obecnych i przyszłych potrzebach użytkowników. Obecnie bezpieczne przechowywanie dokumentów cyfrowych to sprawa o szczególnym znaczeniu. W wielu krajach, również w Polsce archiwizowanie zdigitalizowanych zasobów wpisuje się w priorytetowe zadania oraz ustawowe obowiązki powołanych do tego instytucji.

My, bibliotekarze w naszej instytucji, również realizujemy zadania w zakresie zachowywania, konserwacji, katalogowania, współpracy, promocji i udostępniania naszych, nieustannie powiększających się zasobów. Wszystko to, po to by zwiększyć ich dostępność i trwałość dla Was, nasi Drodzy Czytelnicy oraz przyszłych pokoleń.

W naszych zbiorach znajdują się interesujące pozycje dotyczące zasobów cyfrowych i bezpieczeństwa w wirtualnym świecie. Zachęcamy do zapoznania się z nimi a także z poniższą prezentacją publikacji.

Prezentacja i oprac.  Emilia Ruczewska
 Projekt obrazka: Emilia Ruczewska w: canva.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *