święta i rocznice

Motyw dzieciństwa w literaturze

Czy zastanawialiście się kiedyś co symbolizuje dzieciństwo? W moim przekonaniu to symbol beztroski, bezpieczeństwa, spontaniczności, poranka i wiosny życia. Ale zadajmy sobie pytanie, czy dawniej miało ono również taki wymiar? Odpowiedź na to pytanie odnajdziemy niewątpliwie na kartach literatury, która ukazuje nam, iż nastąpiła ewolucja w postrzeganiu i traktowaniu dzieciństwa, a co za tym idzie samego dziecka.

W noweli Henryka Sienkiewicza Janko Muzykant widzimy pochmurną stronę dzieciństwa. Główny bohater to niezwykle utalentowany muzycznie chłopiec, którego płomień życia gaśnie przedwcześnie… Na przykładzie Janko Muzykanta autor chciał zwrócić uwagę na los dzieci ubogich, skrzywdzonych przez los, nie mających szans na lepsze jutro.

Z kolei dzieciństwo małych bohaterów książki szwedzkiej pisarki i autorki publikacji dla dzieci Astrid Lindgren, Dzieci z Bullerbyn, oplecione jest złotymi promieniami słonka, radością, brakiem jakichkolwiek trosk i zmartwień.

Dzisiaj obchodzimy, wyczekiwany przez wszystkie dzieci, Dzień Dziecka. Owe święto ustanowione zostało przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 1954 roku, natomiast w Polsce pojawiło się  już w 1952 roku. Ten szczególny dzień ma promować wzajemne zrozumienie pomiędzy dziećmi, przestrzeganie ich praw oraz troskę o ich własny rozwój.

W naszej wypożyczalni znajdziecie wiele publikacji dotyczących „dziecięcej” tematyki. Zachęcam do zapoznania się z nimi 🙂

Oprac.  Małgorzata Iglewska-Jendrzejewska
Źródło obrazka: pixabay.com 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *