Tydzień Mózgu

Mózg w ruchu, czyli jak aktywność fizyczna wpływa na nasze myślenie.

Wielu z nas wie doskonale, że aktywność fizyczna jest kluczowa dla prawidłowego zdrowia fizycznego, ale nie wszyscy zdają sobie sprawę, że ma ona również ogromny wpływ na kondycję naszego mózgu.

Od  wczesnego niemowlęctwa poprzez całe nasze życie ruch fizyczny odgrywa ważną rolę w tworzeniu sieci komórek nerwowych, które składają się na proces uczenia się. Szalenie istotnym jest fakt, że ruch aktywuje połączenia nerwowe w całym ciele, co skutkuje naturalną właściwością wielozmysłowego uczenia się człowieka.  Zawarte w wielu publikacjach badania naukowe potwierdzają, że regularny ruch korzystnie wpływa na kompetencje poznawcze, pamięć, koncentrację i zdolności umysłowe.

Zastanawiacie się pewnie, jakie są wymierne korzyści z włączenia aktywności fizycznej do naszego codziennego życia… W odpowiedzi na to pytanie przedstawiam kilka interesujących faktów na ten temat.

1. Jak już wspomniałam, aktywność fizyczna poprawia funkcje poznawcze. Ćwiczenia fizyczne stymulując produkcję neuroprzekaźników, wpływają na poprawę pamięci, koncentracji oraz zdolność logicznego myślenia.

2. Regularny ruch redukuje stres i poprawia nasz nastrój. Dzięki uwalnianiu endorfin, zwanymi hormonami szczęścia redukujemy poziom lęku i stresu, oddalając przy tym widmo wystąpienia depresji.

3. Wysiłek zapewnia lepsze dotlenienie i odżywienie komórek nerwowych, a to z kolei wspomaga procesy myślenia i uczenia się.

4. Udowodniono naukowo, że u osób aktywnych fizycznie stwierdzono mniejszą podatność na rozwój demencji i chorób neurodegradacyjnych, m.in. takich jak choroba Alzheimera czy Parkinsona.

5. Aktywność fizyczna pobudza naszą kreatywność. Nawet niewielkie przerwy na ćwiczenia w trakcie pracy czy nauki mogą znacząco poprawić naszą efektywność i możliwości.

Bądźmy więc aktywni fizycznie, nie tylko dla dobra naszego ciała, ale również dla naszego umysłu.

Oprac.  Emilia Ruczewska
 Projekt obrazka: Emilia Ruczewska – obraz wygenerowany przez sztuczną inteligencję, w: canva.com 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *