Neurodydaktyka na matematyce
Na matematyce mózg powinien pracować na najwyższych obrotach – wiadomo. Powinien być w odpowiedniej kondycji i wypoczęty. Nie jest więc wskazane, aby zajęcia z matematyki w planach lekcji były ujęte na koniec długiego i męczącego dnia w szkole. A jak dbać o kondycję mózgu? Warto pamiętać o trzech ważnych elementach.
Po pierwsze – zdrowa dieta. Jesteście zdziwieni, jak to co jemy może pomóc na matematyce? Dzięki odpowiedniej diecie budujemy florę bakteryjną jelit, ta wspiera układ immunologiczny i mniej chorujemy. Jelita są bezpośrednio połączone z mózgiem, a ich kondycja wpływa na jakość pracy mózgu.
Po drugie – ruch. Aktywność fizyczna poprawia krążenie krwi, która przepływa przez mózg dostarczając mu tlen i substancje odżywcze.
Po trzecie – sen. Nie traktujmy go jak straty czasu, bo nocny wypoczynek odgrywa kluczową rolę w procesie uczenia się. To wówczas utrwalają się w pamięci długotrwałej wszystkie zdobywane wiadomości. Podczas snu mózg uwalnia się z toksyn. Brak snu to rozdrażnienie i osłabiona koncentracja, które bardzo przeszkadzają na lekcjach matematyki. I wszystkich innych oczywiście także.