czytelnictworecenzje

Poznać, żeby zrozumieć

Jak czują się osoby niebinarne? Czy to ludzie, czy ideologia? A może naczytały się głupstw w Internecie i w głowach im się przewróciło? Jeśli chcecie poznać odpowiedzi na te pytania, sięgnijcie koniecznie po książkę Renaty Kim Pomiędzy. Historie osób niebinarnych. Znana dziennikarka zebrała w niej opowieści osób, które przeszły często długą i krętą drogę do określenia samych siebie w aspekcie tożsamości płciowej. Rozmawiała także z ich bliskimi i ekspertami. Książka ta jest pierwszym w Polsce zbiorem wiedzy o osobach niebinarnych.

Umiejscowienie siebie w spektrum, jakim jest tożsamość płciowa, jest ważne dla poczucia spójności danej jednostki. Relacje rozmówców zawarte w książce wskazują na proces, czasem wieloletni, jakim było docieranie do wiedzy o samym sobie. Droga ta podszyta jest strachem i zagubieniem. Dochodzi nawet do aktów autoagresji wobec ciała, którego się nie akceptuje.

Odkrywanie swojej tożsamości to stresujący proces. Wiele osób doświadcza załamania psychicznego na skutek rozdarcia wewnętrznego oraz dyskryminacji ze strony społeczeństwa. Bardzo ważny dla osób niebinarnych jest aspekt edukacyjny, żeby przekazywać wiedzę o tożsamości płciowej i różnorodności z nią związanej. Zrozumienie i akceptacja to cel, do którego dążą.

Książka zawiera także wykaz organizacji LGBT+ działających w Polsce oraz adresy i telefony całodobowego wsparcia dla osób w potrzebie (ofiar przemocy, dzieci, uzależnionych, dyskryminowanych itp.).

Polecamy lekturę tej jakże potrzebnej na rynku wydawniczym książki.

Oprac. Katarzyna Gradzik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *