nowoczesne technologiesztuczna inteligencja

Sztuczna inteligencja na kartach literatury

Czy zastanawialiście się kiedyś, czym tak naprawdę jest sztuczna inteligencja? Niewątpliwie to dość trudne pojęcie do zdefiniowania i temat, który spędza sen z powiek wielu z nas… Rozmyślamy bowiem, czy sztuczna inteligencja jest w stanie zastąpić człowieka.

Z definicji, którą podaje Słownik Języka Polskiego PWN dowiadujemy się, że sztuczna inteligencja (AI) to dział informatyki badający reguły rządzące zachowaniami umysłowymi człowieka i tworzący program lub systemy komputerowe symulujące ludzkie myślenie.

Rzeczywiście, sztuczna inteligencja próbuje symulować ludzkie myślenie, daleka jest jednak od prześcignięcia ludzi w myśleniu. Może wyręczyć nas w wielu działaniach, ale zastąpić nas nie da rady 🙂 Wobec tego nie taka straszna sztuczna inteligencja, jak o niej mówią 🙂

Sztuczna inteligencja to również niezwykle intrygujący wątek, nie dziwi więc fakt, że powstało na jej temat wiele publikacji. Ów tytuły wyjaśniają mechanizmy działania AI, a także ukazują jej wpływ na ludzkie życie.

W naszej bibliotece pedagogicznej także znajduje się szereg tytułów dotyczących sztucznej inteligencji, a wśród nich Sztuczna inteligencja : nowe spojrzenie. T. 1 autorstwa Stuarta Russella i  Petera Norviga, która przedstawia koncepcje sztucznej inteligencji oraz różne podejścia do rozwiązania problemów z wykorzystaniem AI.

Uczenie głębokie i sztuczna inteligencja : interaktywny przewodnik ilustrowany to kolejna publikacja, w której autorzy Jon Krohn, Grant Beyleveld oraz Aglaé Bassens prezentują, m.in. teoretyczne podstawy sztucznej inteligencji, w tym sieci neuronowe i ich trening oraz optymalizacja.

Zaś książka Jak sztuczna inteligencja zmieni twoje życie Marka Tłuczka, wyjaśnia zagrożenia związane ze sztuczną inteligencją, medyczne zastosowanie sztucznej inteligencji, a także wykorzystanie AI w autonomicznym transporcie.

Zachęcam do wypożyczania tych oraz jeszcze wielu innych pozycji dotyczących sztucznej inteligencji, które czekają na Was w bibliotece pedagogicznej KPCEN 🙂

Oprac.  Małgorzata Iglewska-Jendrzejewska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *