biblioteki

Tu można czytać bez końca… Najbardziej imponujące architektonicznie biblioteki na świecie, cz. 1

Najpiękniejsze współczesne biblioteki zachwycają swoim wyjątkowym wystrojem oraz funkcjonalną, odważną architekturą, niezależnie od kierunku i szerokości geograficznej w jakich się znajdują. Począwszy od obu Ameryk poprzez Europę, Azję i Afrykę zobaczyć możemy szklane ściany, kolorowe podłogi, podświetlane regały i inne zaawansowane rozwiązania, które przyciągają swoją estetyką potencjalnych użytkowników.

Niektóre z nich to prawdziwe dzieła sztuki, jak na przykład Biblioteka Politechniki w Delfcie, która kształtem przypomina piramidę ze szkła.

 

 

 

Oto kilka przykładów najpiękniejszych bibliotek na świecie:

Biblioteka Kongresu w Waszyngtonie, Stany Zjednoczone –  to największa biblioteka na świecie, która posiada niezwykłe wnętrza ze złoceniami i marmurem. Posiada w swoich zbiorach ponad 170 mln woluminów w ponad 470 językach. Zbiory dokumentów związanych z Polską należą do jednych z największych nie tylko w USA, ale również na świecie.

 

Biblioteka Klasztoru na Strahovie – powstała w latach 1671-1674, czyniąc z niej jedną z najstarszych i najlepiej zachowanych bibliotek historycznych na świecie. Zebrano tu ponad 200 000 tomów, a wiele tekstów drukowanych jest między 1501 a 1800 rokiem.

Biblioteka Trinity College w Dublinie, Irlandia – jest to największa biblioteka w Irlandii, w której  znajduje się Księga z Kells, zwana Ewangeliarzem z Kells lub Ewangeliarzem świętego Kolumby – iluminowanego manuskryptu z IX wieku, jednego z najbardziej godnych uwagi zachowanych dzieł średniowiecznej sztuki religijnej.

 

Jak mogliście zauważyć biblioteki są nie tylko miejscami przechowywania książek, ale także centrami kulturalnymi, które przyciągają zarówno miłośników literatury, jak i turystów z całego świata. Są to także przestrzenie do nauki, czytania i pracy zaprojektowane w taki sposób, aby zapewnić komfort i inspirację. To miejsca, gdzie można oderwać się od zgiełku codzienności i zanurzyć się w świecie literatury i wiedzy.

Kolejną porcję architektonicznych perełek przedstawię w drugiej części.

Oprac. Alicja Przytomska-Pietrzak
Źródło zdjęcia: https://commons.wikimedia.org/
Źródło zdjęcia: https://pl.wikipedia.org/wiki/Biblioteka_Kongresu  
Źródło zdjęcia: https://architrav.pl/biblioteka-na-strahovie-w-pradze/
Źródło zdjęcia: https://architrav.pl/biblioteka-na-strahovie-w-pradze/
Źródło zdjęcia: https://www.visittrinity.ie/venue/the-long-room/#gallery 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *