Uczeń w cieniu kryzysu rodzinnego
Konflikty, ciągły brak czasu, rozwód rodziców, śmierć członka rodziny lub doświadczenie choroby to tylko kilka z wielu potencjalnych przyczyn kryzysów w rodzinie. Wbrew pozorom mogą się do nich przyczynić także pozytywne wydarzenia z życia rodzinnego, np. przeprowadzka do nowego domu, nowa, wymarzona praca czy pojawienie się rodzeństwa. Wszystkie wydarzenia, mające ogromne znaczenie dla funkcjonowania rodziny, mogą wywołać prawdziwy życiowy zakręt.
Właśnie o takich doświadczeniach rodzinnych kryzysów, ich wpływie i znaczeniu dla rozwoju całej rodziny oraz kluczowych sposobach na mierzenie się z nimi, traktuje tekst na łamach magazynu Charaktery 11-12/2023 autorstwa Aleksandry Sileńskiej – psycholożki, socjolożki oraz praktykującej blogerki, pisarki, a przede wszystkim terapeutki rodzin. Jej rozważania w artykule Rodzina na zakręcie – jak może przejść kryzys i wyjść z niego mocniejsza? prowadzą po mechanizmach funkcjonowania rodzin w kryzysie, sposobach działania i wsparcia, zarówno rodzinnego jak i instytucjonalnego w kryzysowych sytuacjach.
Autorka w ciekawy sposób prezentuje propozycje działań na rzecz wsparcia rodzin w kryzysie. Co ważne, artykuł doskonale wpisuje się w tegoroczne, proponowane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, kierunki realizacji polityki oświatowej państwa, w zakresie podnoszenia jakości wsparcia dla dzieci, uczniów i rodzin w systemie oświaty.
Warto wspomnieć, że pomoc rodzinie to zadanie wymagające zaangażowania całej społeczności edukacyjnej. Szkoła odgrywa kluczową rolę poprzez wsparcie psychologiczno-pedagogiczne, zaangażowanie w realizację programów edukacyjnych, spotkania z rodzicami, współpracę z innymi instytucjami, tak by razem współtworzyć środowisko edukacyjne sprzyjające wszechstronnemu rozwojowi każdego ucznia.
W naszej bibliotece, poza najnowszym wydaniem miesięcznika Charaktery 11-12/2023, znajduje się wiele wartościowych pozycji podejmujących tematykę rodzin w kryzysie. Zachęcamy do wypożyczeń.
Oprac. Emilia Ruczewska