Strona startowa
Regalik z bajkoterapią – Bajki rymowane w biblioterapii
Regalik z bajkoterapią pełen jest interesujących publikacji krążących wokół tematyki bajkoterapii, a także kolekcji bajek terapeutycznych, które zasilają księgozbiór naszej biblioteki pedagogicznej.
Dzisiaj Waszej uwadze polecam zbiór Bajek rymowanych w biblioterapii autorstwa Agnieszki Łaby, który bez wątpienia porusza różnego rodzaju problemy, z którymi dzieci borykają się w codziennym życiu.
Na podstawie przygód zwierząt, a także przedmiotów, dziecko dowiaduje się jak radzić sobie z akceptacją i postrzeganiem innych takimi jakimi są, prowokowaniem kłótni, nieumiejętnością pracy w grupie, czy także manipulacją.
Bajki rymowane, jak sama nazwa wskazuje, zawierają rymy, co, w moim przekonaniu, czyni je ciekawszymi niż zwykłe bajki. Powtórzenia jednakowych lub takich samych układów brzmieniowych w zakończeniach wyrazów nadają walorów dźwiękowych oraz wyznaczają rytm. Dzięki zastosowaniu rymów podkreślono i uwydatniono określone znaczenia wyrazów.
Do bajek dołączone zostały także scenariusze zajęć, które wykorzystać możecie w swoim przedszkolu lub szkole.
Zachęcam do wypożyczania zbioru Bajek rymowanych w biblioterapii, które dostępne są w naszej wypożyczalni 🙂
Skarbczyk cytatowy – Szmaragdowa tablica
Czy zachodziliście kiedyś w głowę, czym jest biblioteka? Dla mnie to najpiękniejsze miejsce jakie kiedykolwiek powstało… Diament pośród ziarenek piasku…
Gdzie nie spojrzę tam widzę półki pełne opasłych tomiszczy, które nucą delikatnie literackie melodie i alejki pełne piśmienniczych klejnotów 🙂
Biblioteka zachwyca nie tylko mnie, lecz także jedną z hiszpańskich pisarek – Carlę Montero, która tak oto o niej pisze 🙂
„Jestem przekonana, że gdybym kiedyś została w starej bibliotece po zamknięciu, sama i po ciemku, mogłabym, zobaczyć lśnienie półek jak ogni świętego Elma pod masztami żaglowca. Słyszałabym też ich głos: szmer kartek i szmer atramentu. Jestem przekonana, że książki żyją i oddychają…” – Szmaragdowa tablica Carla Montero
PS Co sądzicie o tym cytacie?
Wstydź się!
Wstyd to bardzo trudna emocja. Może uprzykrzyć życie i wpędzić w kompleksy. Zawstydzają nas inni, bo to oni wydają oceny naszego wyglądu i zachowania. Wstyd bardzo obciąża psychikę i pogarsza samopoczucie. Niestety, przyjęło się w naszej kulturze wyszukiwanie cech negatywnych u bliźniego swego, a nie pozytywnych.
Ten bagaż kulturowy dźwigamy od lat. Przykładem jest tzw. „czarna pedagogika” stosowana jeszcze do niedawna, traktująca wstyd jako sposób karania dziecka. Dziś już wiadomo, że lepsze efekty w nauczaniu i wychowaniu przynosi klimat współpracy i porozumienia oraz wsparcie pozytywne.
Jak zapanować nad wstydem, na co zwracać uwagę dobierając sobie grono znajomych dowiecie się z artykułu To nie wypada!? zamieszczonego w czasopiśmie Charaktery nr 11-12/2024 dostępnego w naszej czytelni. Zapraszamy do lektury.
Oprac. Katarzyna Gradzik
Listopadowe nowości w bibliotece pedagogicznej KPCEN
Biblioteka pedagogiczna KPCEN bezustannie dba o to, żeby nasi Czytelnicy, co miesiąc, mogli cieszyć się nowymi tytułami.
I tak w miesiącu spadających liści, biblioteczne półki zasiliła kolejna porcja nowych propozycji książkowych, tym razem z zakresu: psychologii, strategii uczenia się, terapii zajęciowej, medycyny, efektywności uczenia, oceniania kształtującego, edukacji i pedagogiki, itd.
Zachęcam do wypożyczania owych świeżynek, które mogą stać się interesującą lekturą na jesienne popołudnie lub inspiracją do podejmowania działań 🙂 Poniżej prezentacja wybranych publikacji.
Radosne święto kredki
Dzisiaj obchodzimy Dzień Kredki, który bez wątpienia może stać się doskonałą okazją do tego, aby przypomnieć jak ważne w życiu dziecka są kredki. To one bowiem towarzyszą dzieciom już od najmłodszych lat, pomagając im wyrazić swoje myśli i uczucia. Nie zapominajmy również o tym, że rysowanie rozwija kreatywność oraz wyobraźnię dziecka.
Dzień Kredki to także doskonały moment, żeby w swoim przedszkolu lub szkole zorganizować twórcze zajęcia, oczywiście z wykorzystaniem kredek, np. tworzenie plakatu, książeczki obrazkowej, rozwiązywanie kreatywnych zadań z matematyki, rozwiązywanie quizów, itp.
W zbiorach naszej biblioteki odnajdziecie szereg publikacji oraz artykułów dotyczących organizacji zajęć twórczych w szkole. Zachęcam do skorzystania z naszego katalogu 🙂
Z okazji Dnia Kredki przygotowałam także dla Was Kredkowe memory, w które możecie zagrać ze swoimi uczniami na zajęciach 🙂