Strona startowa

Majowy prezent od Ibuk Libra

W maju, jako prezent, Ibuk Libra proponuje publikację autorstwa Ronina Crossa 50 idei, które powinieneś znać. Historia wojskowości.

Tytuł przedstawia niektóre z najważniejszych broni, fortyfikacji i taktyk wojennych opracowanych w ciągu ostatnich 2500 lat, od starożytnych rydwanów wojennych do wirusa Stuxnet, który w 2007 sparaliżował irański program jądrowy. To błyskotliwe wprowadzenie do najbardziej trwałego zjawiska na świecie.

„50 idei, które powinieneś znać” to seria książek wprowadzających w fascynujący pytań i zagadnień – tych trudnych oraz tych zupełnie podstawowych – które od dawna towarzyszą ludzkości w jej misji zrozumienia świata. Seria prezentuje najważniejsze teorie i idee głównych dziedzin wiedzy, stanowiąc świetny punkt wyjścia do dalszej nauki. Obowiązkowa lektura dla każdego początkującego erudyty 🙂

Książka w formie prezentu dostępna będzie do 31 maja. Jeśli po tym terminie chcielibyście skorzystać z całości publikacji to zapraszam do naszej biblioteki po kod PIN, który możecie uzyskać osobiście w godzinach otwarcia biblioteki lub mailowo 🙂

Oprac.  Małgorzata Iglewska-Jendrzejewska

/ czytelnictwo, Ibuk Libra

Od słów do czynów – spotkanie autorskie z Michałem Rusinkiem

Już jutro o godz. 14.30 w naszym Centrum gościć będziemy Michała Rusinka – znanego i cenionego literaturoznawcę, tłumacza, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Pisarz opowie o niezwykłej mocy języka, a dokładniej o komunikacji językowej w przestrzeni publicznej i mediach społecznościowych, kwestii odpowiedzialności za słowa. Wspomni także co nieco o współpracy z laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury – Wisławą Szymborską.

Jeśli chcielibyście wziąć udział w spotkaniu autorskim to śpieszcie po wejściówki, które odebrać możecie w naszej bibliotece pedagogicznej. Ostało się jeszcze kilka, zatem nie czekajcie 🙂

Serdecznie zapraszamy!

Oprac.  Małgorzata Iglewska-Jendrzejewska

/ czytelnictwo, nauczyciele

#BezCENne Czytanie z pupilem – zaczynamy akcję

Wraz z rozpoczęciem Tygodnia Bibliotek ruszamy z ogólnopolską akcją czytelniczą BezCENne Czytanie. Hasłem tegorocznej 3. edycji jest BezCENne Czytanie z pupilem.

W moim przekonaniu nie ma nic wspanialszego na świecie od czytania i zwierząt, a jeśli połączymy te dwa elementy w całość to radość gwarantowana.

Zarówno czytanie, jak i kontakt z ukochanym zwierzakiem mają na nas zbawienny wpływ. Działają na nasz umysł i ciało. Zwierzak może być naszym przyjacielem, powiernikiem, terapeutą. Książka zaś otwiera nam drzwi do nieznanych, często lepszych światów.

Teraz opowiem Wam nieco o moim piesku, bo to przecież czytanie z pupilem, a ja uwielbiam czytać z moją ukochaną sunią. Atenka, bo tak ma na imię, to piesek rasy pinczer miniaturowy. Mimo swych małych rozmiarów ma ogromne serduszko. Jest inteligentna, zabawna, odważna i pewna siebie. Kiedy na nią patrzę to mam wrażenie, że jest lustrzanym odbiciem wszystkich ludzkich emocji. Ona wie kiedy jestem smutna, a kiedy wesoła. I nie ukrywam, że po ciężkim dniu nie mogę się doczekać kiedy wrócę do domu, a ona wskoczy mi na kolana i zacznie się przytulać. Wówczas świat staje się piękniejszy.

Kiedy zaczynamy wspólną lekturę to Atena siada obok mnie, nadstawia uszu, a ma spore 🙂 i bacznie mi się przygląda. Jeśli jakiś fragment jej się spodoba, a ja przestanę czytać, to natychmiast trąca mnie łapką. W ten sposób sygnalizuje, żebym czytała dalej. Natomiast jeżeli jakiś fragment jej się nie podoba to kładzie pyszczek na książce i wtedy czytanie zakończone 🙂

Wszystkich chętnych do udziału w naszej akcji zapraszamy do umieszczania na facebooku zdjęć z hashtagiem #bezcenneczytanie. Wystarczy tylko uwiecznić wspólne chwile spędzone na czytaniu ze swoim pupilem.

Akcja trwa do 9 czerwca, a najciekawsze fotografie nagrodzone zostaną atrakcyjnymi gadżetami 🙂

Zachęcamy do udziału!

Autor:  Małgorzata Iglewska-Jendrzejewska

Konkurs na bibliotekarza roku 2023 rozstrzygnięty

Dzisiaj obchodzimy Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Przy sposobności tego dnia warto wspomnieć o wynikach konkursu na Bibliotekarza Roku 2023. Ów konkurs organizowany jest od 2011 roku, a jego podstawowym celem jest promocja zawodu bibliotekarza.

26 kwietnia 2024 roku zakończyła się XIV edycja konkursu na Bibliotekarza Roku 2023. W konkursie wzięło udział 15 okręgów SBP ( z wyjątkiem mazowieckiego).

W pierwszym etapie członkowie 15 Kapituł Okręgowych wybrali Bibliotekarzy Roku 2023 poszczególnych województw, którzy przeszli do finału, natomiast w drugim etapie ustalili okręgowe rankingi finalistów.

W wyniku przedstawionych ustaleń Komisja Odznaczeń i Wyróżnień stwierdziła, że zaszczytny tytuł Bibliotekarza Roku 2023 zdobyła Pani Justyna Rudomina – reprezentantka Wielkopolskiego Okręgu SBP.

Zwyciężczyni serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów 🙂

Więcej informacji o konkursie znajdziecie TUTAJ

A wszystkim bibliotekarzom i bibliotekarkom w tym pięknym dniu składamy opasłe tomiszcza życzeń!

PS A Wy macie swojego ulubionego bibliotekarza?

Oprac.  Małgorzata Iglewska-Jendrzejewska
Źródło obrazka: obraz wygenerowany za pomocą sztucznej inteligencji, w: canva.com 

Świętujemy Tydzień Bibliotek!

Z dumą ogłaszamy, że już jutro rozpoczyna się Tydzień Bibliotek! To wyjątkowy czas, kiedy możemy wspólnie celebrować naszą pasję do książek i wszystkiego, co z nimi związane.

W naszej bibliotece zawsze czekają na Was nie tylko fascynujące publikacje, ale również liczne wydarzenia i atrakcje, które mamy przyjemność dla Was przygotować. Zapraszamy do odwiedzenia naszej biblioteki i odkrywania wspaniałych historii, które tylko książki potrafią opowiedzieć!

Z okazji naszego święta chcemy podziękować Wam, Drodzy Czytelnicy, za Wasze zainteresowanie i obecność w naszej bibliotece. To dzięki Wam nasze regały pełne są wiedzy i inspiracji! Niech każdy dzień przynosi Wam nowe odkrycia i przyjemne chwile spędzone z książką w dłoni. Dziękujemy, że jesteście z nami!

Zachęcamy także do zapoznania się z poniższą prezentacją multimedialną, zawierającą pozycje dotyczące funkcjonowania bibliotek 🙂

Autor:  Emilia Ruczewska 
 Projekt prezentacji i obrazka: Emilia Ruczewska, w: canva.com