Strona startowa

Biblioteka – miejsce na czasie

Biblioteka – miejsce na czasie, pod takim hasłem odbędzie się 21. edycja Tygodnia Bibliotek. To coroczna inicjatywa, która ma na celu promowanie roli bibliotek we współczesnym społeczeństwie. Każda edycja przebiega pod innym hasłem, którego wyboru dokonuje Zarząd Główny Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich – pomysłodawca i koordynator akcji.

W dniach od 8 do 15 maja zaplanowane są różnorodne wydarzenia, które podkreślają znaczenie bibliotek jako miejsc nauki, kultury, integracji społecznej oraz dostępu do wiedzy i informacji dla wszystkich grup społecznych. Biblioteki odgrywają kluczową rolę nie tylko w zapewnianiu równego dostępu do edukacji i informacji, lecz także w budowaniu społeczności poprzez wspieranie rozwoju osobistego oraz integrację lokalnych mieszkańców.

Zapraszam serdecznie do odkrywania różnorodności bibliotek z różnych miejsc na świecie oraz, oczywiście, do odwiedzenia naszej biblioteki nie tylko podczas tego wyjątkowego tygodnia, ale przez cały rok.

Prezentacja i oprac.  Iwona Lelewska
Źródło obrazka: https://tydzienbibliotek.sbp.pl/

Ważne majowe święta

Nadeszła długo oczekiwana majówka. Czas relaksu, odpoczynku od zgiełku otaczającego świata, a także spotkań z rodziną i przyjaciółmi.

Tegoroczna majówka to także trzy ważne z punktu widzenia wychowania patriotycznego święta, do których zaliczamy: Święto Pracy, Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

1 maja obchodzimy Święto Pracy, które na całym świecie obchodzone jest od 1890 roku, zaś w Polsce zostało ustanowione świętem państwowym w 1950 roku.

2 maja przypada natomiast Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. W tym dniu upamiętniamy historię polskich barw narodowych oraz zwracamy uwagę na poszanowanie flagi wraz z pozostałymi symbolami narodowymi. Historia polskich barw narodowych sięga czasów rządów dynastii Piastów. Wybór barw flagi jest bowiem odwzorowaniem kolorów chorągwi polskiej – białego orła na czerwonym tle.

Z kolei święto 3 maja przypomina nam o uchwalonej 3 maja 1791 roku konstytucji, która regulowała ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną konstytucją. Wprowadzała w Rzeczypospolitej ustrój monarchii konstytucyjnej. Na jej podstawie przyjęto podział władz na prawodawczą, wykonawczą i sądowniczą, a także zniesiono liberum veto, konfederację i wolną elekcję.

W naszej bibliotece znajdziecie wiele publikacji krążących wokół tej tematyki. Poniżej prezentacja wybranych tytułów 🙂

Prezentacja i oprac.  Małgorzata Iglewska-Jendrzejewska
Źródło obrazka: pixabay.com 

Cyfrowy detoks dla zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży

W dzisiejszym świecie, w którym technologia jest nieodłącznym elementem życia codziennego, coraz częściej zwracamy uwagę na konieczność zachowania równowagi między korzystaniem z narzędzi cyfrowych a zdrowym stylem życia.

Niestety zauważa się silny trend, w którym nasze dzieci i wychowankowie spędzają niekontrolowanie dużo czasu przed ekranami różnych urządzeń elektronicznych. Owszem, technologia oferuje szereg możliwości edukacyjnych i rozwojowych umożliwiających dostęp do wiedzy, jednak zbyt długi czas spędzany online może prowadzić do różnego rodzaju negatywnych skutków, szczególnie dla zdrowia psychicznego i emocjonalnego. Nadmierny czas spędzany w mediach społecznościowych czy grach komputerowych może prowadzić do izolacji, obniżenia poczucia własnej wartości, na drastycznych przykładach depresji, fobii i zaburzeniach osobowościowych kończąc.

Detoks cyfrowy to okresowy odpoczynek od korzystania z urządzeń elektronicznych, takich jak smartfony, tablety, komputery czy telewizory. Warto zaznaczyć, że detoks cyfrowy nie oznacza całkowitej rezygnacji z technologii. Jego celem jest świadome zarządzanie czasem spędzanym w sieci, tak aby wspierać zdrowy rozwój psychiczny i emocjonalny naszych dzieci.

Ciągłe korzystanie z urządzeń elektronicznych może zakłócać zdolność koncentracji i twórczego myślenia. Odpoczynek od ekranów sprzyja rozwijaniu innych umiejętności, takich jak czytanie, rysowanie czy aktywność fizyczna, co jest istotne dla wszechstronnego rozwoju dziecka.

My, dorośli,  również musimy pamiętać, że detoks cyfrowy dotyczy nie tylko dzieci, ale także nas. Bądźmy dla nich przykładem, ograniczając własne korzystanie z urządzeń elektronicznych, angażując się w aktywności poza ekranem.

Edukacja dotycząca rozsądnego korzystania z technologii powinna trwać od najmłodszych lat. Wprowadzając detoks cyfrowy, uczymy dzieci i młodzież, że równowaga między światem wirtualnym a rzeczywistym jest niezwykle istotna dla zachowania zdrowia fizycznego i psychicznego, to także szansa na odkrywanie swoich pasji i budowanie zdrowych relacji z rówieśnikami.

W naszej bibliotece znajdziecie wiele propozycji wydawniczych dotyczących wpływu nowoczesnych technologii na nasze życie. Zachęcamy do wypożyczeń.

Oprac. Emilia Ruczewska
 Projekt obrazka:  Emilia Ruczewska, w: canva.com 

Skarbczyk cytatowy

Niedawno pisałam Wam, że książka jest nieodzowną częścią naszego istnienia, bowiem to właśnie ona dostarcza nam wielu wzruszeń, raduje i napełnia nasze serca nadzieją. Zabiera nas w podróż po miejscach dotąd nieznanych i pozwala poznawać coraz to nowych ludzi 🙂

Spójrzmy wobec tego, jaki pogląd na temat książki ma najwybitniejszy polski poeta XX wieku – Czesław Miłosz.

„Gdzie jest miejsce dla Ciebie w tym wieku zamętu, książko mądra, spokojna, stopie elementów pogodzonych na wieki w spojrzeniu artysty?”Wiersze wszystkie Czesław Miłosz

PS A co Wy sądzicie na temat książki i przytoczonych słów wielkiego poety?

Oprac.  Małgorzata Iglewska-Jendrzejewska
 Projekt obrazka:  Małgorzata Iglewska-Jendrzejewska, w: canva.com 
/ czytelnictwo

Podróż w czasie

Magiczna, japońska kawiarnia, klimat tajemniczości i pozornie zwykli ludzie. Każdy ma jednak swoją historię i własne powody, by przenieść się do przeszłości. O tym właśnie jest książka Zanim wystygnie kawa autorstwa Toshikazu Kawaguchiego.

Jej treść opowiada o miejskiej legendzie krążącej w Tokio, że istnieje kawiarnia, w której można przenieść się w czasie. Niektórzy, mimo licznych reguł, postanawiają odbyć tę niezwykłą podróż. Czterej bohaterowie powieści marzą, aby jeszcze raz spotkać bliskie im osoby i przekazać ważną wiadomość. Jest jednak trudny warunek do spełnienia – trzeba wrócić do teraźniejszości zanim wystygnie kawa.

Dajcie się porwać autorowi, a nie będziecie żałować. W delikatny sposób zaciera on kontury między światem realnym i fantastycznym. Książka dostępna jest w naszej wypożyczalni.

Autor:  Katarzyna Gradzik

/ recenzje