Strona startowa

Chrońmy naszą planetę

Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że w obliczu zmian klimatycznych, które obserwujemy każdego dnia, niezwykle ważna zdaje się być edukacja ekologiczna. To ona bowiem pomaga w zrozumieniu zależności między człowiekiem a środowiskiem oraz to dzięki niej uczymy się, jak żyć w zgodzie z naturą i szanować jej zasoby.

Dlatego też już od najmłodszych lat dzieci powinny zdobywać wiedzę dotyczącą sposobów ochrony naszej planety, wyrabiając „ochronne” nawyki. Nauczyciel zaś, niczym ekologiczny drogowskaz, winien wyznaczać „zielone drogi” w ich edukacji.

Dzisiaj obchodzimy Dzień Ochrony Środowiska, który przypomina nam o tym, że nasza planeta jest naszą przyszłością i że to my jesteśmy odpowiedzialni za jej dobro.

W naszej katalogu naszej biblioteki pedagogicznej znajdziecie ciekawe propozycje scenariuszy zajęć dotyczących edukacji ekologicznej, które mogą stać się inspiracją do przeprowadzenia lekcji w Waszych szkołach i przedszkolach.

Zachęcam do zapoznania się z nimi 🙂

Autor: Małgorzata Iglewska-Jendrzejewska
Źródło obrazka: pixaby.com

Czerwcowy prezent od Ibuk Libra

Przed nami czerwiec, szósty miesiąc w roku, na który z niecierpliwością czekają wszyscy uczniowie 🙂 Wówczas bowiem kończy się rok szkolny i zaczynają upragnione wakacje, będące czasem letniego wytchnienia i niezapomnianych przygód.

Na wakacyjne wyprawy warto zabrać ze sobą także książkę, która bez wątpienia umili letnie chwile spędzone na łonie natury.

Jedną z takich publikacji może stać się Antropocień. Filozofia i estetyka po końcu świata autorstwa świata Andrzeja Marca, którą w czerwcu Ibuk Libra proponuje w formie prezentu.

Tytuł zachęca do poznania filozoficznego spojrzenia na epokę antropocenu oraz kryzysu klimatycznego. Nawiązuje także do współczesnych nurtów filozoficznych, tj. materializm, realizm spekulatywny, czy także ontologia.

Książka w formie prezentu dostępna będzie do  30 czerwca 🙂

Oprac. Małgorzata Iglewska-Jendrzejewska

/ czytelnictwo, Ibuk Libra

Skarbczyk cytatowy – Siewca wiatru

W naszym skarbczyku cytatowym mieszkają cytaty wielu znanych pisarzy i pisarek, mówiące o książkach, czytaniu, bibliotekach, czy także czytelnikach.

Wśród nich odnaleźć możemy cytat jednej z najsłynniejszych polskich pisarek fantastycznych – Mai Lidii Kossakowskiej, która w swojej książce Siewca wiatru, tak oto pisze o książkach.

„W księgach, (…) mieszka przeszłość. Określają też teraźniejszość, bo to, co zapisane staje się w pewien sposób rzeczywiste; utrwalają chwilę, będąc jedynym zapisem tego, co natychmiast znika. Stanowią o nas samych, gdyż pozostaniemy w pamięci potomnych takimi, jakimi nas opisano” – Siewca wiatru Maja Lidia Kossakowska.

PS Co sądzicie o tym cytacie? Piszcie w komentarzach.

Oprac. Małgorzata Iglewska-Jendrzejewska
 Projekt obrazka:  Małgorzata Iglewska-Jendrzejewska, w: canva.com
/ czytelnictwo

Czytniki w bibliotece

Dostęp do książek elektronicznych i audiobooków cieszy się w bibliotece pedagogicznej bardzo dużym zainteresowaniem. Serwisy Legimi oraz Empik Go oferują tysiące książek, podcastów i seriali audio. Można z nich korzystać na smartfonach, tabletach, komputerach i czytnikach po uzyskaniu kodu dostępu w wypożyczalni.

Dla wygody czytelników biblioteka zapewnia możliwość wypożyczenia czytników. Te niewielkie i lekkie urządzenia marki inkBook Calypso posiadają wiele udogodnień czytania. Najważniejsze z nich to możliwość powiększania tekstu, zapamiętywanie ostatnio czytanej strony, a także specjalny ekran o jakości papieru, który nie odbija światła i pozwala czytać nawet w pełnym słońcu, np. na plaży.

Czytnik umożliwia też tworzenie notatek i zakładek oraz podświetlenie tekstu, kiedy zapada zmrok. Aby słuchać audiobooków wystarczy sparować słuchawki bezprzewodowe przez Bluetooth. Tym jednym urządzeniem możemy też sprawdzić wiadomości w Internecie, odebrać pocztę oraz obsługiwać obydwa serwisy z ebookami – Legimi i Empik Go, ponieważ posiada ono wszystkie wymienione aplikacje.

Zachęcamy do rozpoczęcia przygody z książkami elektronicznymi oraz wypróbowania czytników oferowanych przez wypożyczalnię. Ich aktualną dostępność można sprawdzić w katalogu bibliotecznym.

Oprac. Katarzyna Gradzik
Źródło obrazka: mediaexpert.pl

Dzień Dziecka – czas uśmiechu i radości

Czy zastanawialiście się kiedyś jak cudownie byłoby ponownie stać się dzieckiem i wrócić do czasów, kiedy świat wydawał się być jak tęcza, piękny i kolorowy 🙂 Do słodkich chwil pełnych radości, słońca, beztroskich zabaw na podwórku, uśmiechu rodziców przy wspólnych posiłkach. Te, wydawać by się mogło, malutkie momenty są jak skarby, które pozostaną w naszych sercach na zawsze…

Przed nami dzień, który przypomina nam dorosłym dziecięcy świat pełen magii, tajemnic i bezgranicznych przygód, zaś dzieci czekają na niego przez cały rok 🙂

Dzień Dziecka, bo to o tym dniu mowa, to bez wątpienia święto, które celebruje radość, beztroskę i nieograniczoną wyobraźnię wszystkich dzieci. To także dzień, który przypomina nam jak ważne jest dbanie o prawa najmłodszych, zapewnienie im bezpiecznego i kochającego środowiska do rozwoju oraz kształtowania ich pasji, a także talentów.

Z okazji Dnia Dziecka życzę wszystkim maluchom, by ten dzień był pełen radości i niezapomnianych przygód!

Natomiast w katalogu naszej biblioteki znajdziecie wiele publikacji dotyczących dziecka. Zachęcam do zapoznania się z nimi 🙂

Autor: Małgorzata Iglewska-Jendrzejewska
Źródło obrazka: pixaby.com