Strona startowa
To już sto lat…
…odkąd Władysław Reymont otrzymał Literacką Nagrodę Nobla za powieść Chłopi. Jego niezwykłe dzieło wygrało wówczas (w 1924 r.) rywalizację nie tylko ze Stefanem Żeromskim, ale również Tomaszem Mannem i Thomasem Hardym.
Powieść Reymonta doczekała się trzech ekranizacji. Pierwsza, z 1922 roku w reżyserii Eugeniusza Modzelewskiego, została zrealizowana przy współudziale samego autora. Film ten jednak nie zachował się do naszych czasów. Najbardziej znany jest serial i jego wersja kinowa Jana Rybkowskiego z 1972 roku, z Władysławem Hańczą w roli Macieja Boryny oraz Emilią Krakowską grającą Jagnę Paczesiównę.
Najnowsza ekranizacja Chłopów ma postać filmu animowanego zrealizowanego w roku 2023 przez Dorotę Kobielę i Hugh Welchmana. Zastosowano tu technikę animacji malarskiej, co wymagało ręcznego namalowania ok. 40 tys. klatek. Inspirację stanowiły dzieła młodopolskich artystów.
Chłopi zasługują na czytanie i oglądanie z wielu powodów m.in. stanowią wiernie oddany obraz życia społeczności wiejskiej. Autor bardzo zadbał o szczegóły, nie szczędził naturalistycznych opisów śmierci i chorób. Przyroda zaś w jego powieści prezentuje się niczym impresjonistyczny obraz, a bohaterowie żyją zgodnie z jej cyklami. Chłopi to też opowieść uniwersalna – o miłości, zazdrości i konfliktach rozgrywających się w małej, wiejskiej wspólnocie.
Również w naszym księgozbiorze znajdziecie tę wybitną powieść Władysława Reymonta i zapomnijcie na chwilę, że to lektura szkolna.
Dziecko i jego prawa
Historia praw dziecka sięga przełomu XVIII i XIX wieku, wówczas bowiem ukształtował się pogląd, iż należy zapewnić dzieciom ochronę oraz opiekę. Początkowo jednak uznawano, że dziecko stanowi jedynie „materiał” na człowieka i wymaga „chłodnego” traktowania.
Zmiana społecznego nastawienia do dzieci nastąpiła dopiero po wydarzeniach z Boltimore w USA, kiedy to opinią publiczną wstrząsnęła sprawa 8-letniej Mary Ellen Wilson maltretowanej przez swoją matkę.
Po tym incydencie, od 1894 roku, w USA powstało ponad 200 różnych koncepcji działań, których celem było zapewnienie dzieciom ochrony przed przemocą. Dzieci zaczęto traktować jako pełnowartościowe osoby potrzebujące szczególnej opieki. W całej Europie natomiast zaczęły powstawać organizacje chroniące dzieci.
Pierwszy zapis dotyczący praw dziecka pojawiał się w 1924 roku w Deklaracji Genewskiej, jednak najważniejszym dokumentem określającym prawa dziecka jest Konwencja o prawach dziecka uchwalona w 1989 roku przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych (ONZ).
Dzisiaj obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka, który ma nam przypomnieć jak ważna jest ochrona i opieka najmłodszych członków naszego społeczeństwa.
W naszej bibliotece pedagogicznej znajdziecie szereg publikacji dotyczących praw dziecka. Zachęcam do zapoznania się z nimi. Poniżej prezentacja wybranych tytułów.
Bajka typu bricolage w przedszkolu i szkole
Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że dzieciństwo bez bajek jest jak ogród bez kwiatów. Bajki bowiem niczym kwiaty kolorują świat małego człowieka, łagodzą jego lęki, czy także kształtują wrażliwość 🙂
Zwyczajowo w bajkach niezwykle istotną rolę stanowi tekst, na drugim zaś miejscu znajduje się szata graficzna. Z odwrotną sytuacją, kiedy to obrazek jest „ważniejszy”, mamy do czynienia w tzw. bajce typu bricolage.
O takim rodzaju bajki pisze w swoim artykule Bajka typu bricolage w przedszkolu i edukacji wczesnoszkolnej, nauczyciel edukacji przedszkolnej, Renata Dobrucka-Ratajczak.
Autorka zwraca uwagę, iż bajka typu bricolage łączy swobodną ekspresję plastyczną z jej interpretacją i snuciem opowieści, stanowi świetne ćwiczenie rozwijające logiczne myślenie, a także myślenie przyczynowo-skutkowe. Bajka tworzy tutaj historyjkę obrazkową, którą dzieci tworzą z wykonanych przez siebie obrazków, a następnie układają w wybranej przez siebie kolejności.
Bardzo ważnym elementem każdej bajki jest morał, czyli dostrzeżenie nauki płynącej z utworzonej opowieści, który w przypadku bajki bricolage także musi się pojawić 🙂
Taką bajkę można wykorzystać na zajęciach w przedszkolu z dziećmi starszymi oraz uczniami klas 1–3.
Jeśli chcielibyście dowiedzieć się czegoś więcej na temat bajki bricolage to zachęcam do lektury artykułu, który odnaleźć możecie w październikowym numerze miesięcznika Bliżej przedszkola 10/2024. Czasopismo dostępne jest w naszej czytelni 🙂
Oprac. Małgorzata Iglewska-Jendrzejewska
Skarbczyk cytatowy – Norwegian Wood
Czy zastanawialiście się kiedyś czemu mają służyć cytaty? Otóż mogą one stać się inspiracją, motywacją do działania. Cytaty pozwalają spojrzeć na dane zagadnienie z innej perspektywy, czy też stanowić punkt wyjścia do własnych rozważań.
Nasz skarbczyk cytatowy wypełniony jest po brzegi cytatami, które czekają aż ktoś z Was po nie sięgnie i znajdzie w nich coś dla siebie 🙂
Czy dzisiejszy cytat stanie się podstawą do rozważań na temat książek i czytania? Przeczytajcie i przekonajcie się sami.
„Im bliżej poznawałem Nagasawę, tym dziwniejszy mi się wydawał. Spotkałem w swoim życiu wielu dziwnych ludzi, niektórych poznałem bliżej, ale nigdy przedtem nie widziałem kogoś równie dziwnego jak on. Czytał mnóstwo – nie mogłem się z nim równać – lecz z zasady brał do ręki te książki, których autor już nie żył od ponad trzydziestu lat. Wierzył tylko takim” Norwegian Wood Haruki Murakami
Oprac. Małgorzata Iglewska-Jendrzejewska
Międzynarodowy Dzień Tolerancji
Listopad to bez wątpienia chłodny, mglisty, nierzadko mroźny miesiąc, który przygotowuje nas na nadejście zimy. Ten jedenasty młodzieniec oprócz jesiennej aury obfituje także w szereg ważnych świąt, wśród których stałe miejsce zajmuje Międzynarodowy Dzień Tolerancji.
Nie ulega wątpliwości, że tolerancja to niezwykle istotna wartość, która daje możliwość pokoju, szacunku wobec poglądów innych ludzi, ich wierzeń, a także upodobań, które mogą różnić się od naszych.
Ów święto, które obchodzone jest co roku – 16 listopada, powinno być okazją do refleksji nad naszymi postawami wobec drugiego człowieka. Postarajmy się zatem promować szacunek, akceptację, różnorodność i cytując słowa niemieckiego filozofa – Immanuela Kanta: „Tolerancja musi być nietolerancyjna wobec nietolerancji”.
W naszej bibliotece pedagogicznej znajdziecie wiele publikacji dotyczących tolerancji, różnorodności i wielokulturowości. Zachęcam do wypożyczania 🙂 Poniżej prezentacja wybranych tytułów.